King David

Původ: Pochází z USA z křížení odrůd Jonathan x Arkansas Black. Byla vyšlechtěna v roce 1893 a zavedena do praxe v r. 1902 firmou Stark.
Rozšíření: U nás se pěstuje pouze v zahrádkách.
Znaky a vlastnosti stromu: Roste středně bujně, později jen slaběji a vytváří hustší a plošší koruny. Je dobrým opylovačem. Kvete středně raně.
Znaky a vlastnosti plodu: Plody jsou střední velikosti, široce tupě kuželovité, slabě žebernaté. Slupka je hladká, lesklá, suchá. Základní zelenožlutá, později zlatožlutá barva je téměř zcela překryta červeným až tmavě karmínovým líčkem. Plody jsou fialově ojíněné. Dužnina je zelenavě bílá, přecházející do oranžova, šťavnatá, spíše hrubší, chuti navinulé, méně sladké, dobré. Sklízí se v 1. polovině října, konzumní zralosti dosahuje v prosinci a vydrží do dubna.
Plodnost: Dosti raná, hojná až velmi hojná, často střídavá.
Odolnost: Proti mrazu dosti dobrá, strupovitostí trpí silně, padlím středně. Při skladování plody trpí „Jonathanovou skvrnitostí“.
Celkové zhodnocení: Předností této odrůdy je dlouhá konzumní zralost plodů. Nedostatkem je především malá odolnost proti strupovitosti, jen průměrná chuť a horší skladovatelnost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *