Fantazia

Původ: Pochází z Polska, kde ji vyšlechtil v r. 1956 na Ovocnářské stanici v Dabrowicích prof. A. REJMAN z křížení odrůdy McIntosh x Linda.
Rozšíření: U nás se pěstuje zatím pokusně.
Znaky a vlastnosti stromu: Roste středně silně a vytváří rozložitější a hustou korunu. Je dobrým opylovačem.
Znaky a vlastnosti plodu: Plody jsou středně velké, vyrovnané, ploše kulovité, často nesouměrné. Slupka je hladká, slabě mastná, světle zelená, později jasně žlutá s karmínově červenou mramorovanou krycí barvou, obvykle s výraznějším žíháním na 1/3 – 4/5 plodu. Dužnina je žlutavě bílá s krémovým odstínem, jemná, šťavnatá, aromatická, navinule sladká, výborné chuti. Silně voní. Sklízí se koncem září, konzumní zralosti dosahuje již na stromě a vydrží do ledna. Nejlepší chuti dosahuje brzy po sklizni. Nevadne, ale ke konci skladovacího údobí někdy trpí hnilobou.
Plodnost: Raná, hojná, v pozdějším věku střídavá. Mladé stromy jsou úrodnější než stromy odrůdy McIntosh. Plodí hojně na jednoletém dřevě.
Odolnost: Proti mrazu je dobrá, strupovitostí trpí silně, padlím středně. Plody někdy hnijí na stromě.
Celkové zhodnocení: Předností této odrůdy je výborná chuť plodů. Hlavními nedostatky jsou snadná otlačitelnost plodů, malá odolnost proti strupovitosti, náchylnost k monilióze a střídavá plodnost. Ve vzhledu plodů se nevyrovná odrůdě McIntosh Red, kterou má nahradit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *